jadalne kwiaty

Jadalne kwiaty – wzbogacą deser i podniebienie

Jak większość kobiet, uwielbiam świeże kwiaty. Staram się, aby w moim domu codziennie stały w wazonie i odświeżały wnętrze. Dlatego kocham wiosnę, kiedy to mogę kupić bądź nazbierać świeże kwiaty.

Odwiedzam okoliczne kwiaciarnie lub tereny zielone. Szczególną sympatią darzę kwiaty polne, głównie stokrotki. Kojarzą mi się z dzieciństwem, kiedy siedząc na łące robiłam sobie z nich wianek 🙂

W ostatnim czasie świeże kwiaty poznałam od zupełnie innej strony. W połączeniu z deserami komponują się przepięknie. I o tym właśnie chciałabym Ci trochę więcej opowiedzieć.

Jakie kwiaty można dodać do deserów?

Nie każdy kwiat nadaje się do ozdobienia deseru. Aby wykorzystać kwiaty w połączeniu z jedzeniem, musisz być zupełnie pewna/pewien, że kwiat ten jest jadalny. W innym wypadku może dojść do zatrucia, co jest bardzo niebezpieczne i może się skończyć pobytem w szpitalu.

Pamiętaj! Jeżeli wykorzystujesz kwiaty w kompozycji z deserem lub innym jedzeniem, koniecznie zapoznaj się z poniższą listą, aby mieć pewność, że kwiaty, które użyłaś/eś są jadalne i bezpieczne dla organizmu.

Jadalne kwiaty i ich wykorzystanie w deserach

Obecnie najczęściej kwiaty wykorzystuje się do dekoracji tortów lub wzbogacenia kompozycji deseru na talerzu. Ja do tej pory używałam kwiatów jedynie do ozdoby tortu. I powiem Ci, że każdy jeden z tych tortów uwielbiam. Świeże kwiaty to jest to! Zupełnie zmieniają formę deseru i nadają mu wyrazu.

Jednak niedawno przekonałam się, że świeże kwiaty to nie tylko wspaniała ozdoba tortu, ale każdego jedzenia, czy to wytrawnego czy słodkiego. I tak zaczęłam dodawać kwiaty stopniowo, najpierw do innych deserów, a następnie do śniadań. Dekorowałam głównie owsianki i miski smoothie. I powiem Ci, że to jest to czego tym deserom brakowało. Kwiaty fantastycznie odświeżają słodką przekąskę.

Jadalne kwiaty

Jadalne kwiaty wielu z nas kojarzą się z wykwintnym daniem czy deserem w drogiej restauracji. Często jednak okazuje się, że to właśnie kwiaty są jednym z tańszych składników w tymże deserze, czy daniu.

Według historycznych doniesień kwiaty na talerzu były wykorzystywane do dekoracji potraw tysiące lat temu przez starożytnych Rzymian czy Greków. I do dzisiaj ta tradycja się utrzymała. Kwiaty na talerzu najczęściej spotkasz w kuchni indyjskiej i tajskiej. Okazuję się, że w przypadku kuchni tajskiej wygląd idzie w parze ze smakiem potrawy i jest równie istotny.

Ale jakie kwiaty faktycznie są jadalne? Znasz na pewno wiele z nich, ale zgaduję, że tak jak ja będziesz zdziwiony/a, że te kwiaty można jeść, a niektóre najlepiej smakują surowe i nie potrzebują żadnej obróbki.

Bratek ogrodowy (fiołek trójbarwny)

W mojej opinii to jeden z piękniejszych jadalnych kwiatów, jakie są dostępne w przyrodzie. Są kolorowe, matowe, wspaniale komponują się na zdjęciach.

Można je spotkać w parkach, na łąkach czy w ogródkach. Dostępne są także w kwiaciarni. Bratek jest łatwy w hodowli, łatwo go utrzymać. Jego atutem jest spora zawartość witaminy C i mikroelementów. Napary z bratka polecane są w leczeniu trądziku i poprawie wyglądu cery.

Smak bratka jest bliżej nieokreślony. Jadalny jest jego kwiat wraz z łodygą.

Nagietek

Nagietek to jeden z najczęściej wykorzystywanych kwiatów w ziołolecznictwie i farmakologii. jego właściwości przyczyniają się do przyspieszenia gojenia się ran czy leczenia stanów zapalnych.

Z jedzenia nagietka nasz organizm czerpie flawonoidy, które mają działania antyoksydacyjne i chronią organizm przed działaniem substancji toksycznych i wolnych rodników.

Napary z nagietka są polecane osobom z problemami jelitowymi i żołądkowymi, a także kobietom w przypadku cięższego miesiączkowania. Nagietek stosuje się także do płukania jamy ustnej oraz gardła.

Jest to kolejny kwiat, które przepięknie prezentuje się na talerzu obok słodkiej przekąski lub słonej potrawy.

Rumianek

Jeden z powszechniejszych jadalnych kwiatów, znany niemalże każdemu z nas. Ma słodki smak i najczęściej wykorzystuje się go w formie naparu lub jako dodatek do herbaty.

Można go spotkać na łąkach, polach, przydrożnych trawnikach oraz w przydomowych ogródkach. Herbatka lub napar z rumianki jest szeroko dostępny w każdym sklepie spożywczym, drogerii czy aptece.

Spośród szeregu jego właściwości, najważniejsze to działanie przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe oraz przeciwwrzodowe. Napar z rumianku świetnie sprawdzi się także, gdy chcemy się wyciszyć czy uspokoić. Genialnie działa przy leczeniu problemów z górnymi drogami oddechowymi.

Ja sama często wykorzystywałam rumianek właśnie do leczenia moich maluchów, kiedy to miały problemy z kaszlem lub katarem. Wówczas postawienie w pokoju na noc garnka z naparem z rumianku powodowało, że dzieci miały naturalną inhalację i uwierz mi działało jak złoto.

Hibiskus (kwiat malwy sudańskiej)

Jeden z ciekawszych kwiatów, jakich miała okazję spróbować. Ma dość kwaśny, ale intensywny smak i świetnie sprawdza się jako dodatek do czarnej herbaty w celu urozmaicenia jej smaku.

Jego właściwości są bardzo szerokie. Z najważniejszych wyróżnia się te regulujące poziom cholesterolu we krwi, obniżające ciśnienie czy wzmacniające układ odpornościowy. Hibiskus ma także działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Świetnie sprawdzi się na kaszel czy gorączkę.

Pijąc herbatę z hibiskusa oczyszczamy nasz organizm z toksyn i wspomagamy trawienie. Natomiast oprócz tego szerokiego zastosowania hibiskusa, kobiety mogą go także stosować w celach odchudzających, ze względu na dużą zawartość błonnika.

Stokrotka

Możesz ją spotkać niemalże wszędzie, na łące, w parku, na przydomowym trawniku. Kwitnie od marca do listopada, a nawet w zimie, kiedy nie ma mrozów.

Kwiat stokrotki posiada szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Jej właściwości pomagają w leczeniu i gojeniu się ran. Dawniej, stokrotki stosowało się także jako środek leczący gruźlicę. Natomiast napar ze stokrotki obniża ciśnienie krwi i przeciwdziała miażdżycy.

Jaśmin

Nieco rzadziej spotykana roślina, jednak przepiękna i o szerokim zastosowaniu w ziołolecznictwie i medycynie. Najczęściej stosowany w formie herbaty jaśminowej. Jest łagodny i delikatny w smaku.

Szerokie właściwości kwiatów jaśminu to między innymi wspomaganie naszej skóry i łagodzenie oparzeń. Zapobiega także rozwojowi infekcji. Wspomaga pracę serca oraz działa upiększająco. Mówi się, że jaśmin to swoisty afrodyzjak, a systematyczne picie herbatki jaśminowej z prawdziwej chińskiej odmiany kwiatu powoduje, że nasze ciało emanuje jaśminowym pięknem i aromatem.

Lawenda

Piękny, mocno fioletowy kwiat o wspaniałym zapachu. Ja uwielbiam zapach lawendy, nie wyobrażam sobie ogródka bez niej. Jednak znam takie osoby, na które jej zapach działa wręcz drażniąco.

Jej kwiatostany zbiera się na przełomie lipca i sierpnia. Charakterystyczne w tym okresie są tzw. pola lawendy, które przepięknie wyglądają i stały się bardzo modne w ostatnim okresie jako tło do sesji zdjęciowych. Kwiaty lawendy suszy się, a następnie oddziela się kwiaty od szypułek i w tej formie sprzedaje lub przetwarza kolejno na olejki bądź wykorzystuje jako składniki leków czy kosmetyków.

Głównym składnikiem kwiatów lawendy jest olejek eteryczny, a jego właściwości to przede wszystkim działanie rozkurczowe na mięsnie gładkie jelit, zmniejszenie bóli brzucha czy poprawa komfortu i jakości snu.

Lawenda znana jest nam najczęściej w postaci kosmetyków – mydeł, płynów do kąpieli czy balsamów. Wykorzystuje się ją także w naturalnych detergentach oraz jako olejek eteryczny do aromaterapii.

Pozostałe kwiaty jadalne

W tym poradniku mogłabym jeszcze długo pisać o kwiatach jadalnych, bo jest ich cała masa. Jednak są mniej znane, jak też mniej dostępne. Między innymi:

  • wszelakiego rodzaju kwiaty warzyw – dyni, cukinii, cykorii, rukoli czy rzodkiewki
  • kwiaty cytrusów
  • koniczyna
  • niecierpek
  • róża
  • lipa
  • kwiaty przypraw – rozmaryn, bazylia, szałwia
  • słonecznik
  • bergamotka

Koniecznie zajrzyj do moich przepisów z wykorzystaniem jadalnych kwiatów. Znajdziesz tam nie tylko torty, ale także ciasta, ciasteczka, owsianki i smoothie.

5 komentarzy

  1. Pingback: Kwiatowy pudding chia ze smoothie bananowo-truskawkowym - Cake therapy

  2. Pingback: Truskawkowy tort origami - Cake therapy

  3. Pingback: Ombre blue spirulina chia pudding, pożywne śniadanie - Cake therapy

  4. Pingback: Panna cotta czereśniowa - świeże czereśnie i nutka wanilii - Cake therapy

  5. Pingback: Szarlotka w nowym wydaniu - Cake therapy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*