Czym różnią się bajgle od zwykłego pieczywa? Dobre pytanie. Sama sobie je zadawałam do momentu, w którym pierwszy raz nie zabrałam się na przygotowanie tych bułeczek z dziurką. Bajgle przygotowuje się na bazie tradycyjnego ciasta drożdżowego, z tą różnicą, że przed upieczeniem bajgle na chwilę wsadza się do wrzącej wody. Dopiero potem posypuje ulubionymi dodatkami. Jak już trafiłaś/eś na mojego bloga to koniecznie spróbuj przygotować pełnoziarniste bajgle z makiem i siemieniem lnianym.
Od dawna miałam w zamiarze zabrać się za bajgle. Ciągle jakoś nie było na to czasu i łatwiej było zrobić zwykłe pieczywo. Ale pewnego dnia mój mąż wspomniał, że zjadły takiego bajgla z łososiem, serkiem kremowym i awokado. To taki nasz śniadaniowy klasyk, który zajadamy najczęściej na wakacjach. I wtedy przyszło mi do głowy, że przecież mogę takie bajgle także przygotować w domu. No i stało się! Wstałam o 6 rano w niedzielę i zaczęłam działać. Potem szybka wizyta w spożywczaku obok domu i miałam już złowionego łososia wędzonego i serek kremowy. Ku zdziwieniu mojego męża, że spełniło się jego marzenie kulinarne, bajgiel zachwycił 🙂 Bajgle zniknęły w takim tempie, że musiałam piec drugą partię, żeby umieścić pod postem jakąkolwiek fotografię bułeczek 😀
Mówi się, że bajgle pochodzą z Polski, a dokładnie z Krakowa. Teraz znane są pod nazwą obwarzanka. Przygotowuje się je z ciasta drożdżowego, z którego formuje się koła i wycina dziurkę (ja wykorzystałam ten sposób) lub poprzez zlepienie dwóch końcówek rulonu. Uformowane bajgle wrzuca się do gotującej się wody na 1 minutę z każdej strony. A następnie posypuje ulubionymi dodatkami i piecze.
Obecnie miejscem, które najbardziej na całym świecie słynie z bajgli jest Nowy Jork, a także Montreal. Ja w bajglach zakochałam się po raz pierwszy w Amsterdamie. To właśnie bajgiel z łososiem, awokado i kremowym serkiem skradł moje serce. Oczywiście jako słodka blogerka nie wyobrażam sobie nie spróbować bajgla na słodko. I taką propozycję znajdziesz właśnie poniżej.
Pełnoziarniste bajgle, genialne na śniadanie
12
bajgli30
minutes20
minutes221
kcal50
minutesSkładniki
700 g mąki pełnoziarnistej 1650
400 g wody
30 g cukru
1 łyżeczka soli
10 g oleju
8 g suchych drożdży lub 25 g świeżych
- Do gotowania bajgli
4 litry wody
(opcjonalnie) 200 g płynnego miodu lub syropu klonowego
Wykonanie
- Ciasto drożdżowe
- Jeżeli wykorzystujesz świeże drożdże, uprzednio przygotuj zaczyn. Pokrusz drożdże do miseczki, a następnie dodaj łyżeczkę cukru, łyżkę mąki i pół szklanki ciepłej wody (odejmij pół szklanki wody z 400 g, które podane są w przepisie).
- Do miski przesiej mąkę, następnie dodaj cukier, sól, olej, wodę oraz suche drożdże bądź zaczyn. Miksuj na niskich obrotach około 10 minut. Ciasto jest gotowe wówczas, gdy będziesz mógł/mogła rozciągać go między palcami tworząc przeźroczyste “okienko”.
- Ciasto na bajgle przełóż do drewnianej lub plastikowej miski wysypanej odrobiną mąki, przykryj ściereczką i odstaw na 2 h do wyrośnięcia.
- Formowanie bajgli
- Po tym czasie rozgrzej piekarnik do 230°C w trybie góra-dół.
- Następnie ciasta drożdżowego uformuj kulę i podziel na 12 lub 6 równych części.*
- W garnku zagotuj 4 litry wody (z miodem, jeżeli masz ochotę go użyć).
- Z każdej części ciasta uformuj kulę, spłaszcz i za pomocą kieliszka do wódki wytnij małe kółeczko w środku. Postępuj w ten sam sposób z resztą ciasta.
- Do gotującej się wody wrzucaj na raz trzy bajgle i gotuj po minucie z każdej strony.
- Odcedzone bajgle maczaj w ulubionych dodatkach. Ja użyłam maku oraz siemienia lnianego. Ale możesz także użyć sezamu, startego sera żółtego czy karmelizowanej cebulki.
- Posypane bajgle układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Układaj je w odstępie ok. 2cm.
- Piecz w nagrzanym piekarniku 20 minut. Studź na kratce.
- Jednym z pomysłów na przygotowanie bajgli na śniadanie to dodatek kremu z orzechów włoskich i kiwi. Smacznego!
Wskazówki
- W zależności od tego czy chcesz otrzymać duże czy małe bajgle.