Tęczowe makaroniki z białą czekoladą i mascarpone

Makaroniki tęczowe to jedna z moich cukierniczych fantazji, którą nareszcie udało mi się zrealizować 🙂 jako, że uwielbiam tęczowe desery, w końcu musiały także powstać makaroniki w tym motywie. Jest to ciekawa alternatywa do tradycyjnych kremów i pozwala na zabawę kolorami 🙂

Będziecie potrzebować

Składniki

150 g blanszowanych migdałów

150 g cukru pudru

180 g cukru ( rozdzielone na dwie porcje : 150 g i 30 g )

50 ml wody

120 g białek ( rozdzielone na dwie porcje po 60 g )

Przygotowanie

Wymieszajcie w misce migdały i cukier puder, a następnie przełóżcie całość do malaksera i miksujcie do powstania jednolitej mąki. Uważajcie, aby z migdałów nie powstała pasta. W następnej kolejności podzielcie białka po 60 g – jedną porcję przełóżcie do miksera (będziecie w nim ubijać białka na bezę), a drugą porcję wymieszajcie z mąką migdałową. W tym momencie możecie również dodać barwnik i dokładnie wymieszać z powstałą masą.

Do garnka wlejcie 50 ml wody oraz wsypcie 150 g cukru, wymieszajcie, a następnie ustawcie na palniku na średnim ogniu.

Wskazówka: Nie mieszajcie gotującego się syropu cukrowego!!!

Gdy cukier zacznie się już rozpuszczać, jednocześnie zmieniając się w syrop cukrowy (jednolita konsystencja i przeźroczysty kolor), wówczas zacznijcie ubijać białka na najwyższych obrotach. Pod koniec ubijania dodawajcie po łyżce cukru, po każdym dodaniu miksując aż do rozpuszczenia się cukru. Następnie zmniejszcie obroty do najniżsych i cienkim strumieniem, powoli wlewajcie syrop cukrowy do ubitych białek.

Wskazówka: W ten sposób otrzymujecie bezę włoską  🙂

Gdy cały syrop cukrowy znajdzie się już w mikserze wówczas zwiększcie obroty do najwyższych i miksujcie aż masa wewnątrz będzie miała temperaturę otoczenia. Powstałą bezę przekładajcie w trzech porcjach do masy migdałowej, po każdym dodaniu powoli i starannie mieszając. Pamiętajcie, aby nie mieszać za szybko, a jednocześnie usuwać powstałe pęcherzyki powietrza (odpowietrzanie masy) poprzez rozcieranie masy po ściankach naczynia. Masa makaronikowa jest gotowa wówczas, gdy swobodnie opada z łyżki.

Kształtowanie makaroników

Gotową masę makaronikową przełóżcie do rękawa cukierniczego z gładką końcówką.

Mata silikonowa

Jeżeli używacie maty silikonowej możecie bezpośrednio wyciskać makaroniki na matę, pamiętając aby masa znajdowała się tylko w małym kółeczku. Dobrze przygotowane ciasto makaronikowe rozlewa się do granicy większego kółeczka.

Blacha z papierem do pieczenia

Jeżeli jednak nie posiadacie maty silikonowej, wówczas wyłóżcie blachę papierem do pieczenia.

Wskazówka: Nałóżcie w każdym rogu blachy nieco ciasta makaronikowego, aby papier nie podnosił się podczas formowania ciasteczek.

Makaroniki nakładajcie za pomocą rękawa cukierniczego koniecznie pod kątem prostym do maty/blachy. W ten sposób makaroniki będą rosły w górę, a nie na boki.

Suszenie makaroników

Jeden z bardziej istotnych etapów w przygotowywaniu ciasteczek to właśnie suszenie. Ma ono na celu wysuszenie wierzchu ciasteczka, co spowoduje, że podczas pieczenia wytworzy się charakterystyczna stopka, a makaronik z góry będzie miał skorupkę I pięknie się upieką. Makaroniki suszymy do momentu, gdy ich wierzh będzie matowy, a dotknięte nie pozostawią śladu na palcu. Zazwyczaj proces ten trwa około 30 minut, ale bardzo zależy od wilgotności powietrza i może się skracać nawet do 10 iminut lub wydłużyć do godziny.

Pieczenie makaroników

Gdy wasze ciasteczka już wyschły, nastawcie piekarnik na 160°C z termoobiegiem i pieczcie makaroniki ok. 10 minut. Każdy piekarnik jest inny stąd też pamiętajcie, że czas pieczenia w każdym z nich może się różnić.

Upieczone makaroniki zdejmujcie z blachy / maty dopiero po całkowitym wystygnięciu!

Przekładanie makaroników

Masa do przełożenia makaroników będzie nie inna, jak tęczowa.

Tęczowa masa

Składniki

500 g mascarpone

100 g białej czekolady

barwniki firmy Wilton ( fioletowy, niebieski, zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony )

Wykonanie

W mikserze umieśćcie mascarpone i ubijajcie, aż powstanie puszysta masa.

W międzyczasie roztopcie białą czekoladę w kąpieli wodnej. Roztopioną czekoladę wlewajcie małym strumieniem do mascarpone, miksując na małych obrotach. Tak gotową masę podzielcie na 6 równych części i przełóżcie do osobnych naczyń. Do każdego naczynia dodajcie barwnik spożywczy i wymieszajcie do uzyskania jednolitego koloru.

Rainbow macaroons

Przygotujcie rękaw cukierniczy z końcówką gwiazdkową i przekładajcie po łyżce każdego koloru naprzemiennie, aż miseczki będą puste. Wasza masa jest już gotowa do dekoracji ciasteczek.

Rainbow macaroons

A oto mój efekt końcowy.

Rainbow macaroons

Rainbow macaroons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *