Robiąc torty najczęściej przygotowuje je na bazie tradycyjnego biszkoptu. Były czasy, kiedy jako bazę do tortu używałam także ciasta ucieranego, jednak moim zdaniem smak był dużo mniej delikatny. Szukałam nowego pomysłu na bazę, aż w końcu spróbowałam biszkoptu genueńskiego. Zachwycił od razu!
Czym tak naprawdę różni się biszkopt tradycyjny od genueńskiego? Właściwie różnica wydaje się mało znacząca, a jednak zmienia bardzo dużo. Bo właśnie dodatek masła i mąki kukurydzianej sprawia, że tort świetnie utrzymuje swoje kształty, a jednocześnie jest puszysty i delikatny.
Dlaczego biszkopt genueński tak mi się spodobał?
Przygotowanie biszkoptu jest nadal proste i szybkie, a moim zdaniem jest on dużo lepszy od tradycyjnego biszkoptu, jeżeli chodzi o wykorzystanie do tortów. Przede wszystkim dzięki dodatkowi masła jego struktura jest bardziej zbita, a to pomaga w utrzymaniu tortu w ryzach. Dodatkowo tynkowanie tortu na biszkopcie genueńskim jest dużo przyjemniejsze, a szansę na uszkodzenie biszkoptu dużo mniejsze.
Zwykły biszkopt, a biszkopt genueński
Może Ci się wydawać, że pomimo niewielkich różnic między obydwoma biszkoptami, właściwie są one takie same. Biszkopt to biszkopt. Jednak te małe różnice sprawiają, że przygotowanie i dekorowanie tortu będzie proste i przyjemne.
Pracując ze zwykłym biszkoptem musisz go przede wszystkim przygotować na minimum jeden / dwa dni przed przełożeniem tortu, aby biszkopt porządnie się schłodził. Następnie tort na biszkopcie, złożony w rancie musi poleżakować minimum 12h, a najlepiej 24 h, w lodówce, aby utrzymał swoją strukturę i z tortu nie zrobiła się buła.
W przypadku biszkoptu genueńskiego, dzięki zawartości masła i mąki kukurydzianej, proces chłodzenia biszkoptu jest dużo krótszy (minimum 12h, a nie dwa dni). Natomiast tort przygotowany na biszkopcie genueńskim po 12h spędzonych w lodówce utrzymuje idealnie swoją strukturę i nie uwypukla się po udekorowaniu.
Na moim blogu znajdziesz na razie tylko jeden tort wykonany na biszkopcie genueńskim. Jest to tort origami, przy którym nie mogłam sobie pozwolić na to, aby z tortu zrobiła się buła. I wyszedł naprawdę super!
Biszkopt genueński
20
porcji20
minutes40
minutes233
kcal1
hourSkładniki
100 g mąki kukurydzianej
100 g mąki pszennej
6 jajek
150 g cukru
90 masła
1cm pasty waniliowej lub cukier z prawdziwą wanilią
Wykonanie
- Rozgrzej piekarnik do 190°C w trybie góra-dół.
- Jajka lekko ubij z cukrem, a następnie przełóż do kąpieli wodnej*. Ubijaj, aż do rozpuszczenia się cukru.
- Następnie przełóż do miksera i ubijaj do otrzymania puszystej masy.
- W międzyczasie roztop masło w mikrofalówce lub na patelni i pozostaw do przestygnięcia.
- Do masy jajecznej dodawaj przesiane mąki w trzech etapach, dokładnie mieszając drewnianą łyżką lub plastikową szpatułką.
- Na końcu dodaj roztopione masło i dokładnie wymieszaj, jedynie do połączenia składników.
- Dno formy o średnicy 20cm wyłóż papierem do pieczenia i wlej do niej masę na biszkopt genueński.
- Piecz w nagrzanym piekarniku przez 40 minut lub do suchego patyczka.
- Gotowy biszkopt pozostaw w formie do całkowitego przestygnięcia.
Wskazówki
- Kąpiel wodna to nic innego, jak garnek z odrobiną wody na dnie, podgrzewanej na małym ogniu. Istotne jest, aby miska z jajkami nie dotykała gorącej się wody w garnku.
Cool pictures !