Lukier królewski

Każdy z Was kto zdecydował się na dekorowanie ciasteczek czy pierniczków miał z pewnością do czynienia z lukrem. Jednak spodziewam się, że nie każdy miał okazję popracować z lukrem królewskim. Chciałabym Wam przedstawić, krótki i prosty przepis na lukier królewski, który dopiero niedawno sama odkryłam.

Z pewnością zadajecie sobie pytanie: “Czym różni się lukier królewski od zwykłego?”. Otóż różnica w składzie jest niewielka, a olbrzymia w efekcie końcowym. W lukrze królewskim wykorzystuje się dodatkowo surowe białko jajka kurzego. Jednak, jak każdy z pewnością wie, jest to dość ryzykowne ze względu na możliwe bakterie Salmonelli.

W tym miejscu przydadzą nam się dwa produkty, które rozwieją nasze wątpliwości, czy przygotować lukier królewski. Pierwszym takim produktem jest pasteryzowane białko, które można kupić w kilku miejscach, a sprzedawane jest w litrowych kartonach. Jeżeli zamierzacie wykorzystać białko jeszcze w innych celach lub do produkcji masowej, ten produkt na pewno będzie czymś co warto kupić.

Ja natomiast nie potrzebowałam aż takich ilości, w związku z czym zdecydowałam się na zakup albuminy. Jest to białko w proszku, które ze względu na sposób wytwarzania zostało pozbawione wszelkiego rodzaju bakterii. Albumina jest też stosowana przez sportowców w celach dietetycznych.

Będziecie potrzebować

Lukier królewski

Składniki

400 g cukru pudru

10 g albuminy

80 g wody w temperaturze pokojowej

łyżeczka soku z cytryny

barwnik (opcjonalnie)

Wykonanie

W mikserze umieśćcie cukier puder, albuminę, wodę oraz sok z cytryny. Mieszajcie wszystko na małych obrotach około 10 minut. W ten sposób uzyskacie gęsty lukier bez zbędnych pęcherzyków powietrza, które mogą być później widoczne na Waszych ciastkach. Następnie dodajcie barwnik i wymieszajcie tylko do połączenia z masą i uzyskania jednolitego koloru.

Tak przygotowany lukier przełóżcie do rękawa cukierniczego, a zaraz przed dekoracją ciasteczek obetnijcie końcówkę rękawa, tak aby otwór nie był większy niż 2 mm.

Udekorowane ciasteczka pozostawcie do całkowitego zastygnięcia lukru królewskiego. Dobrze przygotowany lukier powinien dobrze trzymać się ciasteczek i nie łamać się pod wpływem dotknięcia.

Dobrej zabawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *