W ostatnim czasie hitem w mojej kuchni są matcha oraz tapioka. Co chwilę w głowie pojawiają mi się nowe pomysły na desery z tymi dwoma składnikami. Przepis, który Ci zaraz przedstawię powstał totalnie spontanicznie i muszę przyznać, że efekt końcowy zaskoczył nawet mnie 🙂 ciasto limonka – matcha wyszło tak delikatne i puszyste, że niemalże rozpływa się w ustach. Dodatkowo smak limonki i słodkiego biszkoptu jest idealnie zrównoważony, co powoduje, że nie ciasto nie jest ani za słodkie, ani za kwaśne.
Akurat miałam w domu matchę i tapiokę, jednak pomyślałam, że super byłoby te smaki połączyć dla odmiany z czymś kwaśnym. Ostatnio sporo pracowałam z tapioką w połączeniu z mango i chciałam spróbować czegoś nowego. Ciasto limonka – matcha powstało absolutnie bez planu. Biszkopt wykonałam jak zwykle, z dodatkiem odrobiny matchy oraz soku z limonki. Do kremu z bitej śmietany i limonki, przygotowałam tapiokę, którą zabarwiłam po ugotowaniu matchą. Wierz ciasta pokryłam galaretką z matchy i limonki, stąd tak intensywny zielony kolor na górze deseru. Mój mąż, który nie przepada za kwaśnymi deserami określił ciasto limonka – matcha jako idealnie zbalansowane smakowo 🙂
Delikatne ciasto limonka – matcha
20
porcji40
minutes40
minutes214
kcal40
minut12
hDelikatny biszkopt z aromatem limonki i matchy przełożony bitą śmietaną z sokiem z limonki i tapioką o smaku matchy, a wszystko to pokryte galaretką matcha limonka.
Składniki
- Biszkopt matcha – limonka
5 jajek
135 g drobnego cukru
100 g mąki pszennej
40 g mąki ziemniaczanej
dwie łyżeczki matchy
sok z połowy limonki
opcjonalnie: zielony barwnik dla uzyskania mocniejszego zielonego koloru biszkoptu
- Poncz limonkowy
sok z jednej limonki
- Krem z limonki z tapioką matcha
600 g śmietany 30%
150 g cukru pudru
sok z dwóch limonek
skórka otarta z jednej limonki
20 g agaru lub 3 łyżeczki żelatyny
- Tapioka matcha
0.5 l wody
50 g tapioki
2 łyżeczki matchy
- Galaretka matcha – limonka
10 g agaru lub dwie łyżeczki żelatyny
łyżeczka matchy
50 g cukru pudru
sok z 1 limonki
100 g wody
Wykonanie
- Biszkopt matcha – limonka
- Rozgrzej piekarnik do 180°C w trybie góra-dół.
- Jajka ubij z cukrem na puszystą, niemalże białą masę. Następnie dodaj sok z limonki i lekko wymieszaj.
- Suche składniki wymieszaj w osobnej misce (obie mąki oraz matchę) i dodawaj w trzech partiach do masy jajecznej. Mieszaj powoli drewnianą łyżką lub plastikową szpatułką.
- W tym momencie możesz także dodać barwnik, jeżeli masz ochotę.
- Formę o wymiarach 15×20 wyłóż na dnie papierem do pieczenia i wylej do niej masę biszkoptową.
- Piecz 40 minut lub do suchego patyczka w nagrzanym piekarniku.
- Gdy biszkopt będzie już prawidłowo upieczony, wyjmij go z piekarnika i pozostaw do całkowitego wystygnięcia, a następnie wyjmij go z formy i podziel w poprzek na dwie równe części. Idealnie sprawdzi się tutaj nić lub specjalny nóż strunowy do cięcia tortu, np z firmy Wilton.
- Galaretka matcha – limonka
- W rondelku umieść wszystkie składniki i doprowadź do wrzenia. Gotuj około 3-4 minuty. Właściwości żelujące agaru aktywują się poprzez zagotowanie, w przeciwieństwie do żelatyny, w związku z tym koniecznie pamiętaj o tym, aby zagotować galaretkę.
- Gotową galaretkę przelej przez drobne sitko do miseczki, aby pozbyć się jak najwięcej pyłków matchy. Wówczas galaretka będzie bardziej przeźroczysta.
- Miseczkę owiń folią spożywczą tak, aby folia dotykała galaretki. W ten sposób galaretka na górze nie będzie twardnąć i nie powstanie kożuszek. Ostaw na bok do przestygnięcia.
- Tapioka matcha
- Zagotuj 0.5 litra wody, a następnie do wrzątku wrzuć tapiokę. Gotuj około 15 minut na średnim ogniu, aż perełki tapioki będą przeźroczyste.
- Następnie odcedź tapiokę na drobnym sitku i przełóż do większej miski. Zalej zimną wodą i zamieszaj. Dzięki temu perełki tapioki nie posklejają się ze sobą. Pozostaw tapiokę na 5 minut w zimnej wodzie, a następnie znów odcedź.
- W osobnej misce dokładnie wymieszaj odcedzoną tapiokę z 2 łyżeczkami matchy i odstaw na bok.
- Krem z limonki z tapioką matcha
- Limonkę sparz wrzątkiem i zetrzyj jej skórkę na tarce z drobnymi oczkami.
- W małym rondelku zagotuj sok i skórkę z limonki razem z agarem.* Gotuj około 3-4 minut na średnim ogniu. Odstaw na bok do przestygnięcia.
- W międzyczasie ubij śmietanę z cukrem pudrem na 3/4. Śmietana nie powinna być całkowicie sztywna, a jedynie konsystencją przypominać mus.
- Do ubitej śmietany, cały czas miksując na wolnych obrotach, wlewaj powoli sok z limonki z agarem. Wymieszaj dokładnie do połączenia.
- Następnie dodaj tapiokę matcha i wymieszaj delikatnie szpatułką.
- Poncz z limonki
- Wyciśnij sok z jednej limonki i przygotuj pędzelek silikonowy lub z włosiem do ponczowania biszkoptu.
- Składanie deseru
- Deser składaj w formie 15×20 cm, w tej samej której piekłaś/eś biszkopt.
- Na spód formy wyłóż blat biszkoptu i dokładnie go naponczuj sokiem z limonki. Pamiętaj, aby skupić się najbardziej na krawędziach biszkoptu i jego rogach.
- Następnie na biszkopt wyłóż połowę kremu limonkowego z tapioką. Wyrównaj i przykryj drugim blatem biszkoptu.
- Dokładnie tak samo naponczuj biszkopt sokiem z limonki, a następnie wyłóż pozostałą część kremu z limonki i tapioki.
- Deser wstaw do lodówki na minimum 1h do lekkiego stężenia.
- Jeżeli swoją galaretkę z limonki i matchy przygotowywałaś/eś z agaru wówczas nie musisz wkładać jej do lodówki, aby lekko stężała przed wylaniem na ciasto. Natomiast, jeżeli użyłaś/eś żelatyny, wtedy powinnaś/powinieneś włożyć galaretkę do lodówki na 15 minut przed wyjęciem ciasta, aby galaretka lekko stężała.
- Tężejącą galaretkę wylej na górę ciasta, na krem limonkowy i wyrównaj. Deser wstaw do lodówki na minimum 12h.
- Ciasto limonmkowe z matchą na paterze / talerzu pięknie komponuje się ze świeżymi kwiatami. Ja do dekoracji użyłam różowych margaretek 🙂
Wskazówki
- Jeżeli używasz żelatyny wówczas namocz ją w 20 g wody na 10 minut. Następnie wymieszaj z gorącym sokiem i skórką z limonki.