Beza to jeden z tych deserów, które przypominają mi o dzieciństwie, kiedy to moja babcia przygotwywała tort bezowy na specjalne okazje. Był przełożony kremem kawowym i pomarańczami. Niebo w gębie! Moja babcia nauczyła mnie wielu sztuczek w cukiernictwie i to właśnie jej zawdzięczam te olbrzymią pasję. Bezy piekłam od zawsze. Nie potrafię się im oprzeć 🙂 A tematem tego posta jest właśnie beza Pavlova, którą przygotowałam na bezie francuskiej.
Delikatna, rozpływająca się w ustach. Chrupiąca z zewnątrz, a miękka w środku. Podana z bitą śmietaną i udekorowana owocami lub bakaliami. Tak właśnie powinna wyglądać i smakować idealna beza Pavlova.
Beza francuska to najprostsza z bez. Nie potrzebujesz termometra cukierniczego, aby ją przygotować. Wystarczy metalowa lub szklana misa, szpatułka, mikser (ja od lat używam Boscha) i waga kuchenna. Większość z tych akcesoriów na pewno posiadasz w domu. Także do dzieła! Przygotujmy razem ten fantastyczny deser!
Pavlova na bezie francuskiej
Course: Przepisy, Bezy, Torty15
servings15
minutes3
hours270
kcalBezę francuską przygotwuje się ubijając białka z cukrem i odpowiednie suszenie w piekarniku. W przeciwieństwie do bezy włoskiej, nie wymaga uprzednio przygotowania syropu cukrowego.
Składniki
135 g białek
210 g cukru
łyżeczka soku z cytryny
łyżeczka mąki ziemniaczanej
- Do dekoracji
200 g bitej śmietany
10 g cukru pudru
Owoce, bakalie, cokolwiek lubisz 🙂 Ja użyłam świeżych polskim truskawek*
Wykonanie
- Rozgrzej piekarnik do 130°C z termo-obiegiem.
- Blaszkę wyłoż papierem do pieczenia, na którym narysuj okrąg o średnicy 20 cm. Papier odwróć, tak aby rysunek był od stron blaszki i nie odbił się na Twojej bezie.
- Białka strannie oddziel od żółtek i zacznij ubijać na średnich obrotach (u mnie 3 stopień na 4).
- Ubijaj, aż do momentu otrzymania pianki (białka powinny być bardzo sztywne), dodaj łyżeczkę soku z cytryny i ubijaj dalej do uzyskania jednolitej piany. Następnie zacznij dodawać po łyżce cukru. Ważne, aby po każdej łyżce odczekać, aż porcja cukru całkowicie się rozpuści. W mojej metalowej misie słychać charakterystyczne chrobotanie łopatki o ścianki misy, co oznacza, że cukier jeszcze się do końca nie rozpuścił.
- Gdy zużyjesz już cały cukier, zacznij ubijać na większych obrotach (w moim mikserze to był najwyższy 4 stopień) i kontynuuj, aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Aby być pewnym, że cukier faktycznie się już rozpuścił, możesz rozetrzeć go między palcami i sprawdzić czy pozostały jeszcze jakieś drobinki. Ubijaj białka tak długo, aż nie wyczujesz drobinek pod palcami.
- Następnie dodaj łyżeczkę mąki ziemniaczanej i delikatnie wymieszaj drewanianą łyżką.
- Kolejnym krokiem jest formowanie bezy. Wyłóż bezę francuską na blaszkę i staraj się nie wychodzić poza granicę koła. Za pomocą łyżki stołowej uformuj bezę Pavlova, małymi ruchami ciągnąc bezę do góry.
- Uformowaną bezę wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz w temperaturze 130°C przez 15 minut. Następnie zmniejsz temperaturę do 110°C i susz bezę przez kolejne 3h.
- Nalepsza beza jest wówczas, gdy całą noc przeleży w wyłączonym piekarniku. Pamiętaj, aby nie zaglądać do bezy podczas pieczenia, chyba że czujesz, że temperatura, którą ustawiłaś/eś jest za duża. Wówczas konieczne jest zaglądniecię (lekkie odchylenie drzwi piekarnika) i zmniejszenie temperatury.
- Gotową bezę udekoruj tuż przed podaniem lub najwyżej kilka godzin przed, aby się nie rozpłynęła.
- Ubij śmietankę kremówkę z cukrem pudrem na sztywno i wyłóż na wierzch bezy Pavlovej. Następnie udekoruj świeżymi owocami i innymi przygotowanymi przez Ciebie dodatkami.
- Podawaj od razu lub przechowuj w lodówce przez najwyżej kilka godzin. Wówczas beza jest najlepsza do jedzenia.
Wskazówki
- Ważne, aby owoce nie należały do najsłodszych, a nawet lekko kwaskowatych, idelanie będą się wówczas komponować z bezą
Jakie smakowite! i absolutnie w moim guście;)